Center Gibanja

Temna plat fit življenja: Kaj se skriva za “popolnimi” telesi in kako se izogniti temu, da si narediš več škode, kot koristi

20.03.2025 / Motivacija /

Izklesano telo, nizek odstotek maščobe, vidne mišice. Vse to naj bi po nekih splošnih standardih predstavljalo zdravje. A zakaj se potem toliko fit ljudi počuti grozno? Nič novega ni, da smo se v zadnjem desetletju “preselili” na družbena omrežja. In kar se v teh primerih rado zgodi, je to, da začnemo svoja življenja primerjat z drugimi. Hote ali nehote. Sploh, kadar govorimo o fitnes industriji.

Splet je poln fitnes influencerjev, s 6-packi, peach booty-ji, izklesanimi mišicami in navidez popolnimi življenji. Danes ti želim povedati zakaj ti le-ti ne rabijo biti za zgled.

Verjetno poznaš pregovor: “Ni vse zlato kar se sveti.” In ravno tako je na družbenih omrežjih. Vse kar vidiš, je večinoma samo kapljica v velikem oceanu. In ravno te globine so ponavadi skrite očem javnosti. Ekstremne diete, nehumani treningi, nerealna pričakovanja. Kljub vsem informacijam oz. vsaj dostopu do teh, ki jih imamo danes, te lahko močna želja po nižji konfekcijski številki zacikla v nezdravo smer.

Vse te “radosti” te hitro pahnejo v primež kronične utrujenosti, hormonskih neravnovesij, izgorelosti in celo motenj hranjenja. Lahko bi tudi rekla, da dobiš ravno tisti paket težav, ki se jim z vadbo morda skušaš izogniti.

Poglejva, zakaj je temu tako:

1. Kako ti lahko ekstremna dieta in trening uničita telo?

Na papirju se fit telo resda sliši sanjsko. Ampak kot bi rekel naš Kristjan: Telo ni stroj in če dolgo deluje pod pritiskom, bo slej kot prej popustilo.

Prve posledice ekstremnih diet in pretiravanja z vadbo se pokažejo v obliki hormonskih težav in neravnovesij. Ženske lahko izgubimo menstruacijo zaradi prenizkega odstotka telesne maščobe in stresa, ki ga telesu povrzočamo s prenizkim vnosom kalorij.

Podobno pa je tudi pri moških. Stroge diete, pretreniranost in preveliki fizični napori zmanjšujejo proizvodnjo testosterona. To je pravzaprav tako, kot da si pljuvaš v skledo, saj je ravno ta hormon ključen za energijo, mišično maso, presnovo in splošno počutje.

Druga najpogostejša težava pri pretiravanju je izčrpavanje nadledvične žleze. Nenehen stres sili tvoje telo v stalno proizvodnjo kortizola, dokler se nadledvična žleza ne izčrpa. Morda se sprva res počutiš, kot “nemože mi niko ništa”, nato pa te zadane kronična utrujenost, slaba regeneracija, pogoste bolezni in nihanja razpoloženja. Telo ti takrat jasno in glasno sporoči, da potrebuješ premor.

Podobno pa se po ekstremnih dietah zgodi tudi s prebavo. Dolgotrajne diete in omejevanje živil porušijo ravnovesje v črevesju, kar lahko najprej opaziš kot napihnjenost ali občasno zaprtje.

Temu pa kot domino efekt sledijo še ostale neprijetnosti – od sindroma razdražljivega črevesja in prebavnih motenj, do nenadne intolerance na hrano, ki ti prej nikoli ni delala težav.

Zapomni si: Tvoje telo potrebuje RAVNOVESJE, ne stresa. 

2. Kako prepoznaš, da tvoj fitnes režim dejansko škodi tvojemu zdravju?

Kljub temu, da telo na zunaj deluje popolno, lahko v ozadju poteka pravi kaos. Velikokrat pa se odgovor na to vprašanje praktično že skriva v tebi – v tvojem telesu. Samo prisluhniti mu moraš in svojo pozornost usmeriti na tipične opozorilne znake:

  • Ne glede na to, da spiš dovolj, je tvoje telo nenehno utrujeno.
  • Tvoje razpoloženje je kot aprilsko vreme – muhasto in nepričakovano. Hitreje postaneš razdražljiv, skrajnih primerih se lahko počutiš tudi depresivno.
  • Kakovost spanja je vse slabša, neprespane noči pa pogostejše.
  • Tvoj libido pada, hormoni pa podivjajo.
  • Hrana postane obsesija, saj stalno razmišljaš o njej, se prenajedaš ali kriviš za vsak grižljaj.

Pri vsem tem se nato pojavi vprašanje:

3. Zakaj ljudje kljub vsemu nadaljujejo?

Mnogi vztrajajo kljub telesnemu trpljenju ravno zaradi psiholoških pritiskov, ki jih ustvarjajo družbena omrežja. Slike popolnih teles se predstavljajo kot norma, kar ustvarja iluzijo, da je tak videz dosegljiv brez žrtvovanja zdravja.

To ustvarja lažen občutek, da moraš biti vedno boljši, bolj definiran, sicer nečesa ne delaš prav.
Poleg tega se mnogi zanašajo na potrditev drugih. Všečki, komentarji in občudovanje, ki jih prejmeš na družbenih omrežjih, lahko hitro postanejo močnejši od telesnih signalov, ki ti pravijo, da potrebuješ počitek.

Pritisk družbe, da si vedno v formi, lahko zasenči tvoje naravne potrebe in te potisne v skrajnosti.
Tudi strah pred “izgubo forme” je pogost razlog. Mnogi se bojijo, da bodo takoj pridobili težo ali izgubili pridobljene mišice, če ne bodo natančno sledili vsakemu koraku v svoji rutini.

Ta strah jih žene naprej, ne da bi se zavedali, da prekomerno treniranje ali stroga dieta telesu škodujeta na dolgi rok. Ne – en teden ali 14 dni dopusta ti ne bo izničilo napredka.

4. Kako veš, ko tvoje telo kliče na pomoč – in kaj narediti?

Najprej je treba prepoznati, če telo kaže tipične znake preobremenjenosti. Morda si zdaj misliš “wau, piece of cake”, a v resnici niti približno ni tako enostavno, saj prevečkrat ignoriramo (ali pa niti ne opazimo) signalov, ki nam jih telo pošilja. Ko telo začne klicati na pomoč, to ni nekaj, kar lahko spregledaš. V tem primeru ti bo sporočilo zgolj preneslo na vse bolj in bolj boleče načine.

Prvi korak je, da začneš poslušati svoje telo. AMPAK RES. Tvoja utrujenost, ta stalna težnja po tem, da se počutiš “slabo”, pa tudi nihanje razpoloženja.. Vse to so znaki, da ni balansa in da nekaj ne štima.

Drugi korak? Dovoli si odmor. Prepričanje, da je počitek znak šibkosti, je eno največjih zablod, ki jih lahko neguješ. Počitek ni luksuz ali celo znak lenobe – počitek je nujen da si telo opomore in se vrne še močnejše. Brez počitka ni napredka.

Prenehaj tudi s štetjem kalorij in obsedenim tehtanjem. Telo ni matematična enačba, ki jo lahko vedno nadziraš z ekstremnimi številkami in normami. Raje se osredotoči na hranljivo hrano in na to, da ti obroki prinašajo zadovoljstvo, ne pa stres. Nauči se uživati v tem, kar poješ, brez občutka krivde ali stresa. Tvoje telo ti bo hvaležno, saj potrebuje hranila, ki jih prinaša prava hrana, ne pa obsesivno štetje.

In seveda še zadnji, najpomembnejši korak: Če ti ne gre, daj ego na stran in poišči podporo. Ni potrebe, da se bojiš iskanja pomoči, ker ni nič narobe, če se nekdo pogovori s strokovnjakom. Nutricionist, trener, terapevt – vsi ti lahko pomagamo, da se ponovno povežeš s sabo in ponovno najdeš zdravo ravnovesje.

Iskanje pomoči ni znak šibkosti, ampak znak moči, ker se odločiš za svojo dobrobit. Vzemi si čas za to in stopi na pot, kjer boš v sožitju s svojim telesom in potrebami, brez strahov, brez obremenitev, brez stresa.

Ne pozabi…

Fit življenje bi moralo pomeniti zdravje in dobro počutje, ne pa izčrpanost in obsedenost. A temna plat fit življenja je ravno ta pretiran pritisk na popoln videz, ki pogosto vodi v skrajnosti. Imeti definiran six-pack ne pomeni nujno biti zdrav, saj se prava moč in zdravje ne kažeta samo na zunaj, ampak predvsem v tem, kako se počutiš v svojem telesu.

Tvoje telo je tvoje edino domovanje – poskrbi, da bo bivanje v njem prijetno.

Katarina Skaza

Sorodna vsebina